Používaním stránok epocasie.eu súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Počasie Európa

Aktuálne počasie v Európe

(www.chmi.cz)

Západná Európa

Západné pobrežie Európy ovplyvňuje európska vetva (Severoatlantický prúd) Golfského prúdu. Zimy sú tu na rozdiel od iných častí Zeme s rovnakou zemepisnou šírkou teplejšie. Rozdiel priemerných teplôt medzi Nórskom a severnými časťami Kanady tak môže dosiahnuť až 30°C.

Východná Európa

Pre východnú časť Európy je typické kontinentálne podnebie vyznačujúce sa pomerne veľkými dennými aj ročnými teplotnými rozdielmi vzduchu a nízkym množstvom zrážok. Priemerná teplota vzduchu v najchladnejšom mesiaci roku býva spravidla pod nulou. Platí tu pravidlo, čím viac do vnútrozemia, tým viac teploty klesajú.

Severná Európa

Aj počasie severnej Európy je ovplyvňované Golfským prúdom, ktorý obmýva jej západne pobrežie. Obývateľný je preto aj Island. Väčšina severnej Európy má mierne podnebie, hlavne južná časť Škandinávskeho poloostrova. Časti na severe poloostrova sa zasa vyznačujú subarktickým podnebím (tundra).

Južná Európa

Južná Európa sa nachádza v subtropickom podnebí (stredomorskom), čo sa prejavuje horúcim suchym letom a vlhkou dráždivou zimou.